IOS Yazılımlarda Erişilebilirlik (Accessibility)

IOS Yazılımlarda Erişilebilirlik (Accessibility)

 1. IOS’ta Erişilebilirlik (Accessibility)

Erişilebilirlik herhangi bir ürünü herkes tarafından kullanılabilir hale getirme uygulamasıdır. Tüm kullanıcılara aynı şekilde hizmet verebilme, onlara eşit davranma olanağı tanır.

Erişilebilirliğin amacı uygulamaları görsel, işitsel veya diğer bilişsel bozukluklara sahip olan yeteneklerine bakılmaksızın herkesin kullanımına sunmaktır.

 

 • Erişilebilirlik ile ilgili Yanlış Bilinenler

Erişilebilirliği mobil uygulamalarda kullanmak, oldukça karmaşık beceriler gerektirir.

Erişilebilirliğin mobil uygulamalarda uygulanması, onları çekici hale getirmeyecek ve sıkıcı görünecektir.

Erişilebilirlik yalnızca kör insanlar içindir.

Tüm bu efsaneler, tasarımcıları ve geliştiricileri erişilebilirlik sürecini uygulama konusunda eğiterek çözülebilir. Nitekim erişilebilirlik, uygulamaların daha profesyonel ve dünya standartlarında görünmesini sağlayacaktır.

 

 • Erişilebilirlik ile ilgili Gerçekler

Tüm Apple cihazlarda erişilebilirlik desteği bulunmaktadır. Apple VoiceOver, Android tarafında ise TalkBack bulunmaktadır.

App Store ve Play Store'daki toplam uygulamaların %5'inden azı, erişilebilirliği doğru şekilde desteklemektedir.

Renk, bilgi aktarmanın tek görsel yolu olmamalıdır, çünkü herkes rengi algılayamayabilir (veya renk körlüğü gibi durumlarda renkler geliştirici tarafından belirlenen gammada kullanıcı tarafından doğru algılanamayabilir).

Mobil kullanıcıların tahminen %4,5'inde renk algılama eksikliği bulunuyor.

 

 1. Apple’nin Geliştiricilere Sunduğu Erişilebilirlik İmkanları

Apple, geliştiricilere erişilebilirlik konusunda yardımcı olmak için çok yararlı bazı araçlar sağlar. Bu araçlara bir göz atalım.

2.1 VoiceOver

iOS , kullanıcıların ekranı görmeden bile uygulamayla etkileşim kurmasına yardımcı olan ekran okuma aracı VoiceOver ile birlikte gelir . VoiceOver, hareketlere tepki verir ve ekranda ne olduğunu veya kullanıcının odaklandığını kullanıcıyla sesli olarak iletişim kurar. Temel olarak, VoiceOver, kullanıcının dokunma girişi ile uygulamanın kullanıcı arayüzü arasındaki bağlantıdır.

VoiceOver IOS’ta şu şekilde açılır; Ayarlar uygulamasını açın → "Erişilebilirlik" i seçin → "Erişilebilirlik Kestirmesi" ni seçin → ardından "VoiceOver"ı seçin.

 

Bu ayarları yaptıktan sonra VoiceOver ana ekran düğmesine üç kez tıklandıktan sonra aktif olacaktır (İphone 10 ve sonrası için kapatma tuşu).

Not: Erişilebilirlik kestirmesinin AssistiveTouch, Klasik Renkleri Ters Çevirme gibi birçok özelliği vardır ve burada listelenir.

VoiceOver, kullanıcıların uygulamada kolayca gezinmesini sağlayan bazı kullanışlı hareketlerle birlikte gelir. İşte yaygın olarak kullanılan bazı hareketler şu şekildedir:

 • Ekranda herhangi bir yere bir kez dokunduğunuzda VoiceOver, öğenin erişilebilirlik özelliklerinden tanımlayıcı bilgileri yüksek sesle okuyacaktır.
 • Odaklanılan öğeyi harf harf hecelemek için bir kez aşağı kaydırın.
 • Sola veya sağa tek kaydırdığınızda VoiceOver bir sonraki görünür erişilebilirlik öğesini seçecek ve yüksek sesle okuyacaktır. Sağa kaydırma hareketleri ileri ve aşağı hareket ederken, sola kaydırma hareketleri tam tersini yapar.
 • Odaklanılan öğeyi seçmek için iki kez dokunun.
 • Bir sayfa görünümünde ileri veya geri gitmek için üç parmakla sola veya sağa kaydırın.

2.2 VoiceOver Rotor

VoiceOver Rotor en iyi, bağlama bağlı olan ve herhangi bir zamanda yalnızca bir komutla yürürlükte olan bir komut çarkı olarak tanımlanabilir. Siz çarkı döndürdükçe aktif komut değişir.

Rotoru kullanmak için, VoiceOver'ın açık olması gerekir, ardından iki parmağınızı ekranda herhangi bir yere koyabilir ve bir parmağınızı döndürürken diğer parmağınız sabit kalır. Apple Detaylı kullanımı ile ilgili belge yayınlamıştır Buradan Ulaşabilirsiniz.

2.3 Xcode Erişilebilirlik Denetçisi

Erişilebilirlik desteğine sahip bir uygulama geliştirilmesi sırasında, cihazda her seferinde test etmek sinir bozucu olabilir.

Bunu kolaylaştırmak ve simülatörlerde erişilebilirliği test etmek için Apple, Erişilebilirlik Denetçisi sağlamaktadır. Hatta, VoiceOver'a erişmeden simülatörde erişilebilirliği test edebilirsiniz.

 

Erişilebilirlik denetçisini açmak için Xcode'a gidin, Xcode → Geliştirici Aracını Aç → Erişilebilirlik Denetçisi'ni seçin.

 

Erişilebilirlik Denetçisini Açma Adımları:

 

Adımları uyguladıktan sonra, Erişilebilirlik Denetçisi penceresi şu şekilde görünecektir:

 

 

 • Hedef Seçici: tüm mevcut cihazları gösterir ve incelemek istediğiniz cihazı seçmenize izin verir.
 • İnceleme İşaretçisi: İnceleme işaretçisine tıkladığınızda hedef seçicide seçilen cihazdaki herhangi bir elemanı seçebilirsiniz, eleman yeşil renkle vurgulanır. VoiceOver kullanarak herhangi bir öğeye odaklanmaya benzer.
 • İnceleme Ayrıntıları: İnceleme işaretçisinde seçili eleman hakkında gözden geçirmek için gerekli tüm bilgileri gösterir.
 • Denetim Ayrıntıları: “Denetimi Çalıştır” düğmesi vardır, bu düğmeye tıkladığınızda hedef seçicide seçilen cihazda gösterilen tüm ekranı tarayacaktır. Bazı öğelerin açıklamasının olmaması dahil olmak üzere birkaç uyarı gösterecektir. Herhangi bir uyarı ile ilgili öğeyi tıkladığınızda simülatörde ve erişilebilirlik denetçisinin altında da vurgulanır. Önerilen düzeltmeleri almak için yardım simgesini (daire içinde soru işareti) seçebilirsiniz. Göz simgesine tıklayarak uygulamanın ekran görüntüsünü alabilir, hataları günlüğe kaydetmek için yardımcı olabilir.
 • Ayarlar: Erişilebilirlik Denetçisi, aşağıdaki bazı diğer erişilebilirlik özelliklerini test etmemize olanak tanır: Renkleri ters çevir, Kontrastı artır, Şeffaflığı azalt, Hareketi azalt ve yazı tipi boyutunu değiştir.

 

2.4 Erişilebilirlik API’leri

Ekran okuyucu, seslendirme (iOS), geri konuşma (android) veya diğer yardımcı teknoloji, bir kullanıcı için anlamlı olan bir uygulamanın alternatif bir görünümünü sağlamak için erişilebilirlik API'si aracılığıyla gösterilen anlamsal bilgileri kullanır.

 

Her işletim sisteminin farklı erişilebilirlik API'leri mevcuttur:

 • Windows: MSAA / IAccessible, UIAExpress, IAccessible2
 • Mac OS X: NSAccessibility
 • Linux: AT-SPI
 • Android: Accessibility framework
 • iOS: UIAccessibility

 

 1. Son

Erişilebilirlik hakkında bir şey duymamış olabilirsiniz, ancak şu anda giriş de olsa bir bilginiz bulunuyor. Okuduğunuz için teşekkürler.


 Güncellendi: Temmuz 30, 2021